Domů / Novinky / RADY A TIPY: Výhřevnost dřeva

RADY A TIPY: Výhřevnost dřeva

RADY A TIPY: Výhřevnost dřeva - Hrebik.cz    Plánujete topit dřevem a zajímá vás, jaká je výhřevnost jednotlivých druhů dřevin? A jaká je tvrdost dřeva na topení? Podívejte se na informace o všech nejpoužívanějších druzích dřeva.

Druhy dřeva a jejich výhřevnost

Výhřevnost dřeva se dá srovnat s výhřevností hnědého uhlí. Na rozdíl od uhlí je však topení dřevem mnohem ekologičtější a často i ekonomičtější. Při vytápění dřevem však nemusíme nutně používat pouze jeden druh. Odborníci doporučují kupovat směs dřeva, neboť každý druh dřeva má jiné vlastnosti a případné nedostatky jednoho typu dřeviny kompenzují výhody dřev jiných.

Co se jejich výhřevnosti týče, obecně platí, že z 1 kg je výhřevnost u všech druhů dřeva zhruba stejná a činí 4,3 kWh. Rozdíl je pouze v objemu (množství) spalovaného dřeva. Zde platí pravidlo, že čím nižší vlhkost (20 % a nižší) tvrdého i měkkého palivového dřeva, tím vyšší výhřevnost.

 

Následující tabulka obsahuje komplexní informace o výhřevnosti různých druhů dřeva:

Pozn. PRMR = prostorový metr – metrová polena jsou vyskládána do krychle 1x1x1m.

Tvrdost dřeva

Závěrem se podívejme ještě na tvrdost dřeva na topení. Tvrdost dřeva je hodnota, která vyjadřuje schopnost daného druhu dřeviny odolávat vtlačení tělesa do struktury dřeva. Tato hodnota se udává v kg/cm2 nebo v MPa, kdy 0,1 MPa = 1 kg/cm2.

Z tohoto hlediska se dříví dělí do několika tříd, jež nám nejlépe ukáže tabulka tvrdosti dřeva.

Tabulka tvrdosti dřeva

Tvrdost dřeva se zároveň vždy porovnává také s konkrétní vlhkostí dřeva, která tvrdost ovlivňuje. To znamená, že konkrétní hodnota tvrdosti dřeva se vztahuje například k jeho 20% vlhkosti.