Domů / Novinky / RADY A TIPY: Jak sušit dřevo na topení

RADY A TIPY: Jak sušit dřevo na topení

RADY A TIPY: Jak sušit dřevo na topení - Hrebik.cz    Chceme-li dřevem topit nejen ekologicky, ale i ekonomicky, je zapotřebí, aby bylo dobře proschlé. Vlhké dřevo nedělá dobře ani našemu kotli, ani naší peněžence. Jak probíhá přirozené sušení dřeva a jak správně palivové dřevo sušit?

Jak sušit dřevo na topení

Chceme-li dřevem topit nejen ekologicky, ale i ekonomicky, je zapotřebí, aby bylo dobře proschlé. Vlhké dřevo nedělá dobře ani našemu kotli, ani naší peněžence. Jak probíhá přirozené sušení dřeva a jak správně palivové dřevo sušit?

Přirozené sušení dřeva

Dřevo je hygroskopický materiál, což znamená, že mění svoji vlhkost podle teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu ve svém okolí. Při správném sušení dřeva na topení je cílem, aby se jeho vlhkost co nejvíce přiblížila rovnovážné vlhkosti prostředí, ve kterém bude následně uloženo. Poté se nekroutí, nepraská a drží stále stejné vlastnosti. Je-li dřevo dlouhodobě skladováno v klidu, klesne míra jeho vlhkosti až na hodnotu tzv. stabilní vlhkosti.

Pro dosažení optimální vlhkosti palivového dřeva na vytápění, která činí 20% a méně, lze využít proces přirozeného sušení, kdy je dřevo uloženo v hráních, ve kterých vysychá. O tom, jak správně skladovat dřevo, aby řádně proschlo, se více dočtete také v článku Skladování dřeva.

Výhodou přirozeného sušení dřeva jsou – v porovnání s ostatními způsoby sušení – malé počáteční náklady. Nevýhodou může být pomalý proces sušení, nicméně při vhodném uskladnění proschne dřevo opravdu dobře.

V případě sušení dřeva přirozeným způsobem se také často můžeme setkat s pojmem „vzduchosuché řezivo“. Znamená to, že vlhkost řeziva je okolo 20% vlhkosti a nebylo sušeno uměle v sušárně. Jestliže je požadavek na nižší vlhkost (například pro nábytek), řezivo je většinou předáno k umělému sušení.

Jak sušit dřevo

Správné sušení dřeva na topení v domácích podmínkách by mělo ideálně probíhat tak, že dřevo nejprve vhodně zpracujeme, případně zakoupíme vhodně zpracované. Dříví by mělo být rozřezané a naštípané na polínka. Ta poté uskladníme a proložíme tak, aby okolo jednotlivých kusů mohl volně proudit vzduch.

Místo pro uložení a sušení dřeva bychom měli pečlivě vybrat tak, aby bylo dobře větrané (předejdeme tak možnému vzniku plísní) a zároveň situované v nepříliš teplém prostředí, ne na celodenním přímém slunci (vlivem vysoké teploty by dřevo vysychalo příliš rychle a mohlo by hodně popraskat). Při sušení palivového dřeva jej také musíme dobře chránit před deštěm a čas od času hromadu dříví přerovnat.

Dřevo se nesuší teplem, ale vzdušným prouděním – proto bychom měli vybrat prostory s dobrým prouděním vzduchu. Nejprve uložíme spodní vrstvu, jež by měla být minimálně 20 cm nad zemí. Této vrstvě věnujeme zvýšenou pozornost – ponese totiž váhu celé hráně a měla by být tudíž vodorovná jak na délku, tak i na šířku.

Každou další vrstvu pak pro správné sušení dřeva na topení ukládáme na proklady, což jsou latě nebo slabé hranolky. Ty umisťujeme nejméně půl metru od sebe. Po uložení všech vrstev je třeba hráň (pokud již není skládána přímo pod přístřešek) pořádně zakrýt a zabezpečit proti nepřízni počasí. Přes letní období je však lepší nechat dřevo odkryté a nikdy jej nezakrývat po stranách. Sušení dřeva na topení by mělo probíhat nejméně 1 rok.

Sušení palivového dřeva pod přístřeškem

Jestliže skladujeme a sušíme dřevo pod převislou střechou u zdi domu, měli bychom zvolit nejlépe západní či jižní stranu budovy. Kromě 20centimetrové mezery mezi dřívím a zemí je dobré zachovat odvětrávací mezeru minimálně 10 cm také u zdi.

Pro správné sušení dřeva na topení také dobře poslouží některý z přístřešků na dřevo. Můžeme jej buďto zakoupit v hobbymarketu, objednat u výrobce nebo postavit svépomocí. Větší přístřešek už by měl mít střechu s dostatečným sklonem, vyrobenou z lepenky či z lehké střešní krytiny. Pro dobré odvětrávání lze na bočnice použít laťový rošt nebo kari sítě. Jako podlážka se dají využít palety a podle jejich velikosti (nejčastěji 100 x 100 nebo 100 x 120 centimetrů) upravit rozestupy nosných sloupků.