Domů / Novinky / RADY A TIPY: Skladování palivového dřeva

RADY A TIPY: Skladování palivového dřeva

RADY A TIPY: Skladování palivového dřeva - Hrebik.cz    Při topení dřevem je třeba podniknout několik nezbytných kroků. Po nákupu a dopravě dřeva nastává další, velmi důležitá fáze – skladování. Pro co nejefektivnější vytápění bychom skladování palivového dřeva rozhodně neměli podcenit a zajistit tak, aby řádně proschlo. Jak?

Skladování palivového dřeva

Při topení dřevem je třeba podniknout několik nezbytných kroků. Po nákupu a dopravě dřeva nastává další, velmi důležitá fáze – skladování. Pro co nejefektivnější vytápění bychom skladování palivového dřeva rozhodně neměli podcenit a zajistit tak, aby řádně proschlo. Jak?

Vhodné skladování palivového dřeva = efektivní topení

Dřevo s vysokou vlhkostí není příliš výhodným zdrojem vytápění – většinu své energie využije na přeměnu vody na páru, takže při spalování hodně kouří, produkuje velké množství dehtu, zanáší tak ohniště, ucpává komín a celkově je málo výhřevné. Můžeme tak prodělat až 40% nákladů na topení. Čerstvě vytěžené dřevo, které má v sobě až 50% vlhkosti, je proto nutné na minimálně 1 rok dobře uskladnit, aby se jeho vlhkost snížila. Optimálně na 10 až 20%. Z 1 m3 dřeva se přitom musí odpařit až neuvěřitelných 200 kg vody.

Různé druhy dřevin však vyžadují různě dlouhou dobu i různé podmínky skladování. Například měkké smrkové dřevo postačí skladovat oproti tvrdšímu buku či dubu po kratší dobu. Pro představu – zatímco běžné smrkové řezivo (25 mm vysoká prkna) je suché během jednoho roku, 5 cm široká dubová fošna schne asi 4 roky.

Některým druhům dřeva, například březovému, však skladování příliš neprospívá – ztrácejí tím totiž na kvalitě. U těchto typů dřevin se tak nedoporučuje doba skladování delší než jeden rok. U většiny dřevin se však dobrým uskladněním jeho kvalita nesnižuje, naopak vyschlé dřevo je vždy lepší.

Kde a jak skladovat dřevo na topení

Při skladování palivového dřeva platí, že potřebuje pro proschnutí vzduch. Pokud bychom jej skladovali v uzavřených místech (garáž, sklep či zahradní domek), bude to mít i negativní následky – vlhkost a hniloba z polen se lehce přenese do místnosti. Nejlepším místem pro skladování palivového dřeva je otevřený vzdušný přístřešek (např. pod převislou střechou nebo ve vzdušném dřevníku) s dostatkem prostoru, který je i dobře přístupný.

Jestliže je přístřešek navíc umístěn u návětrné strany domu, kam alespoň pár hodin denně svítí sluníčko, je to zcela ideální ochrana dřeva proti vlhkosti. Pokud nemáme možnost využít takového přístřešku a skladujeme dřevo na volném prostranství, pak bychom jej rozhodně neměli překrývat igelitem! V takovémto případě jej překryjeme nejlépe nepromokavou plachtou, nicméně měli bychom mít na paměti, že po dešti je plachtu vždy třeba odstranit, aby nedošlo k zapaření.

Ochrana dřeva proti vlhkosti se vyplatí

Dřevo je vždy lepší skladovat už v naštípaných polínkách (pokud bylo původně v metrových polenech, pak je zcela běžné rozštípání na poloviny až čtvrtiny), neboť tak se rychleji suší a později bude lépe hořlavé. Vrstvy polen na sebe ukládáme křížem. Nejnižší vrstva by měla být v přístřešku složena asi 20 cm nad povrchem terénu pozemku. Kontaktem s vlhkostí zespodu zamezíme například postavením na paletu.

Naštípané dříví složíme kůrou dolů tak, aby do něj mohl proudit vzduch a nepršelo do něj. Zhruba po 2 až 3 letech je natolik vyschlé, že s ním můžeme efektivně topit – tedy s minimálním množstvím škodlivin při vysoké výhřevnosti. Přilnutou kůru lze spalovat také.

Jak poznáme, že je dřevo dobře proschlé

Na otestování, zda je dřevo správně vyschlé, vyzkoušejte jednoduchý trik: vložte jedno polínko přes noc do igelitového pytlíku a převažte hrdlo. Pokud jsou druhý den vnitřní stěny orosené, pak je jasné, že dřevo je ještě příliš mokré na topení. Vlhkost se dá i bez tohoto triku také přibližně odhadnout pohmatem – jestliže má dřevo vlhkost nad 30%, chladí.

Dobře proschlé dřevo se dá poznat i podle toho, že jsou na něm časté praskliny. Suché dřevo též vyluzuje jiný zvuk než vlhké, když se dvěma polínky klepne o sebe. Následné vytápění s takto vhodně připraveným dřevem je pak nejen ekonomické, ale také ekologické.

Skladování dřeva do zásoby

Pro bezproblémové vytápění se pak určitě vyplatí mít neustálou rezervu suchého topiva, ideálně mít připravenou zásobu na dvě, případně i tři topné sezóny předem. Vytápíme-li rodinný dům pouze palivovým dřevem, je třeba mít v zásobě minimálně 40 metrů krychlových paliva, včetně rezervy pro schnutí. Pokud nemáme v domě dostatek prostoru na dvouleté zásoby, lze u nás zakoupit i dřevo garantovaně suché.